Тържествена програма под надслов "Поклон пред вас, будители народни" събра стотици гости в залата на Дома на културата „Арсенал“ в Казанлък. Присъстваха председателят на Общинския съвет Николай Златанов, заместник-кметовете Сребра Касева и Аксения Тилева, Даниела Коева и Драгомир Петков, директори на културни институти, на училища и детски градини, граждани.
Фермерският пазар в Плевен ще има трето издание в петък, 15 ноември. От 10:00 до 18:00 ч. в района на Кооперативния пазар плевенчани и гости на града ще могат да избират между интересни и качествени български продукти, съобщиха от пресцентъра на Община Плевен.
Пазарът се провежда всеки трети петък на месеца. Първото му издание беше през септември. Тогава своя продукция предложиха 15 производители. На второто издание през октомври техният брой беше 33.
Този петък фермерите ще предложат истинско сирене и кашкавал, катък, мляко и млечни продукти. Ще могат да се закупят колбаси, пчелен мед, билки, комбуча и жив оцет, зеленчуци, ядки, тахан, сиропи, сладка.
На това издание ще има и нови предложения като греяно вино, сладки изкушения от тиква, сушени плодове и зеленчуци. Билковата козметика също ще присъства, добавят от пресцентъра.
Участниците в пазара ще
Президентът на България Румен Радев се срещна днес в Баку с президента на Азербайджан Илхам Алиев, чиято страна е домакин на климатичната конференция на ООН СОР29.
На срещата, в присъствието на двамата държавни глави, бе подписан меморандум за газификация между азербайджанската петролна и газова компания СОКАР (SOCAR) и българската "Асарел Медет" от Ровшан Наджа, президент на СОКАР, и Димитър Цоцорков, председател на Надзорния съвет на "Асарел-Медет" АД.
На брифинг след срещата президентът Радев определи като изключително ползотворна срещата си с държавния глава на Азербайджан, както и с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис по-рано през деня.
"България не само съхранява своята роля като незаобиколим фактор по отношение на своята география и стратегическо положение, но и затвърждава своята роля като инициатор на редица важни проекти, които водят до укрепване на
Издирва се шестгодишно момиченце от Петрич, съобщи Кирил Стойков - секретар на Общинска администрация - Петрич. Сигналът е подаден в 20:00 часа вчера. За изчезването е сигнализирал кметският наместник на двата ромски квартала в Петрич Филип Димитров, който е съобщил, че детето е в неизвестност от 14:00 часа вчера. В търсенето на детето са се включили живеещите в ромската махала, аварийната група и служители на Общината, както Димитър Бръчков. Обходени са всички нерегламентирани сметища, поляни и всички обекти в близост до дома на детето. Полицията е уведомена. Издирването на дедето продължава.
Преработката на месо е един от основните сектори на хранително-вкусовата промишленост в България. През 2022 г. нетният оборот на фирмите за преработка на месо и месни продукти в страната достига 1,9 милиарда евро, което е с близо 24 процента над нивото от предходната година и представлява около 22 на сто от общия нетен оборот в подсектор производство на храни. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните доц. д-р Деян Стратев, който бе специален гост на празника на Еленския бут в град Елена. Стратев поздрави хилядите посетители на традиционното ежегодно събитие и прочете приветствие от името на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов.
По думите на Стратев месопреработвателите, които внедриха в производството си нови модерни технологии и продължават да следват новостите в бранша, се наложиха с утвърден асортимент пред потребителите, посочи зам.-министърът.
От днес започва изплащането на възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии (СИК) в Перник за проведените на 27 октомври т.г. парламентарни избори, съобщиха от общинската администрация.
Средствата на хората, които не са подали банкови сметки, ще се изплащат в деловодството на Община Перник от днес до края на седмицата от 09:00 ч. до 16:00 ч., без обедна почивка.
Възнагражденията на членовете на СИК, предоставили лична банкова сметка, ще бъдат преведени днес, уточняват от администрацията.
Хората, които няма да имат възможност да посетят деловодството на Общината, могат да получат парите си в работните дни до края на годината в счетоводството на институцията.
Припомняме, че общо 140 секции за гласуване бяха разкрити на територията на общината на изминалите парламентарни избори на 27 октомври.
Приветствено слово отправи Николай Златанов, който поздрави присъстващите от името на кмета на общината Галина Стоянова, на Общинския съвет и общинската администрация. „Всички сме будители, когато възпитаваме децата в добрина и патриотизъм, когато ги мотивираме да учат, когато подкрепяме техните учители, когато ги учим да уважават другите, когато вярваме в ценностите на образованието и духовността, когато вдъхновяваме другите да вярват в тях, когато сме пример за мъдрост и професионализъм. Бъдете будители всеки ден, това е най-добрата почит и благодарност“, каза той.
В кратка презентация директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов напомни на гостите за казанлъшките будители. Той разказа за заслугите на видни личности, дали своя принос за развитието на града, сред които Унуфрий Хилендарски, д-р Христо Стамболски, Добри Кехайов, Иван Енчев – Видю, Иван Милев, Димитър Чорбаджийски – Чудомир. Иван Хаджиенов и други и подчерта, че както в миналото, така и днес, в Казанлък има множество личности, чието дело трябва да бъде запомнено и почитано от поколенията.
Честването продължи с връчване на ежегодните стипендии, които Община Казанлък присъжда на даровити деца. Отличията връчи Сребра Касева. „Малко са датите, които се озаряват с тази светлина, с която е озарен днешният ден 1 ноември и светлината идва от съвременните будители, много от които са в тази зала“, каза тя. Зам.-кметът подчерта, че казанлъчани трябва да са горди, че са имали такива съграждани и че всеки може да бъде будител – този, който възпитава, този, който брани отечеството, този, който брани града си и работи за него, този, който учи, каза тя и честити празника на всички присъстващи. Зам.-кметът поздрави и носителите на стипендията и подчерта, че Казанлък се гордее с тях и им пожела да продължават да си поставят високи цели и да ги постигат.
Вечерта продължи с музикални изпълнения. По-рано през деня по повод 1 ноември в Казанлък бяха раздадени картички с лика на местните будители, а във фоайето на Дома на културата беше представена съвместна изложба на ученици от казанлъшките училища.
Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), съвместно с Европейския орган по труда (ЕОТ), поставя началото на поредица информационни сесии за безопасна трудова миграция в Германия, съобщиха от комисията.
Сесиите са насочени към мрежите от трудови, образователни и здравни медиатори в ромските общности в България. Събитията, обхващащи периода от 11 до 15 ноември, ще се проведат в пет града в България: София, Пловдив, Бургас, Велико Търново и Шумен, информират от комисията.
Първата от поредицата сесии на 11 ноември, в София, беше официално открита от Даниела Савеклиева, секретар на НКБТХ, която подчерта значимостта на подобни събития и практическата им насоченост, по отношение както на по-широкия обхват на достъпа до информация, така и по линия на превенцията на въвличането в рискови ситуации. В семинарите участват лектори от НКБТХ, германската консултантска м
Четирима души са загинали, а 14 са ранени при катастрофи през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на сайта си. Общо 14 пътни инцидента са станали у нас през изминалото денонощие.
За София са регистрирани три тежки и 23 леки пътнотранспортни произшествия. Няма загинали, ранени са трима души.
Общо 67 състезатели от страната и чужбина участват в 31-ото издание на Международния турнир по ускорен шах за купа „Абритус“ в Разград. Над 20 шахматни центъра от цяла България участват в надпреварата. Има участници от Украйна и Франция. В състезанието са се включили и двама гросмайстори, а разградският клуб е представен от 12 шахматисти, обясни главният съдия на турнира Николай Тодоров.
Шахматното състезание, което се организира от едноименния клуб в града без прекъсване от 1994 година насам, е подпомогнато финансово от Община Разград. Сред спонсорите са и „Антибиотик – Разград“ АД и „Ремко“ ООД, които от дълги години подкрепят развитието на шахмата в общината.
Регламентът предвижда днес и утре да се изиграят седем кръга по швейцарската система при контрола 15 минути плюс добавка от 10 секунди за всеки състезател до завършване н
Шофьорите да подготвят автомобилите за зимни условия, температурите в област Смолян рано сутрин падат често под нулата и е наложително да се поставят зимните гуми. Това напомни на брифинг в Областната дирекция на МВР – Смолян ст. инспектор Николай Тошев от „Пътна полиция“. От днес започва вторият етап от традиционната кампания „Зима“, насочена към осигуряване на пътна безопасност през зимата. Общо 136 акта и 487 фиша са съставени от екипите на „Пътна полиция“ в областта при проверки на автомобили от 1-ви до 10 ноември.
Сред санкционираните са петима шофьори, седнали зад волана след употреба на алкохол и един - под въздействие на наркотични вещества. Вторият етап от акция „Зима“ преминава с мотото „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. В училища и детски градини в Смолянско ще бъдат организирани ур
Събираемостта на местните данъци такси в община Плевен надвишава високите нивата постигнати миналата година. Това отчете директорът на Дирекция „Приходи от местни данъци и такси“ Огнян Иванов след като до 31 октомври изтече крайният срок за плащане на последната вноска на данъка върху недвижимите имоти, таксата "битови отпадъци" и данъка върху превозните средства.
Около 91 на сто от годишния план или 8 900 000 лв. е изпълнението на данъка върху недвижими имоти, отбеляза Иванов. За същия период на 2023 г. приходите са били в размер на 8 700 000 лв. Събраните средства от данъка върху превозните средства са 5 400 000 лева, което е 92 на сто от изпълнение на годишния план. За същия период на миналата година те са били 5 250 000 лв.
Иванов посочи, че данъкът върху възмездно придобиване на имущество отбелязва най-значителен ръст в приходите през 2024 г. Постъпления